Kardiotokografia /CTG/
- diagnostika oziev plodu a sťahov maternice
Vyšetrenie CTG sa realizuje od 36. týždňa tehotenstva lx za 7 dní a môžete ho absolvovať priamo u nás.
Čo je to CTG?
- kardiotokografia /CTG/ - zahŕňa nielen diagnostiku oziev srdca plodu, ale sleduje aj činnosť svaloviny maternice (kontrakcie) – čiže je to vyšetrenie sledujúce dve diagnostické metódy
- základnou úlohou kardiotokografie je včas rozoznať ohrozenie plodu z dôvodu nedostatočného okysličenia (vnútromaternicová hypoxia plodu)
- najčastejšou príčinou hypoxie je nedostatočná funkcia placenty, vývojová chyba srdca plodu alebo porucha rytmu srdca.
- z hľadiska anamnézy ide o gravidné ženy, ktoré už v minulosti porodili dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou pri normálnej dĺžke gravidity, ženy s vysokým krvným tlakom počas gravidity, alebo ak bolo ultrazvukovo diagnostikované zaostávanie plodu v raste.
- frekvencia vyšetrení sa volí individuálne, v závislosti od možného stupňa ohrozenia, ale aj od predchádzajúcich CTG vyšetrení. Interval sa môže pohybovať rôzne – niekedy stačí 1-krát týždenne, inokedy sa robí aj niekoľkokrát denne, niekedy dokonca nepretržite.
- pri CTG vyšetrení treba zohľadniť viacero faktorov – aktivitu plodu (spánok, bdelý stav), gestačný vek, užívané lieky, dokonca aj polohu matky pri vyšetrení
- CTG vyšetrenie okrem vyšetrenia akcie srdiečka plodu podáva aj informácie o stave tonusu (napätia) maternice – na zázname sú zreteľné viditeľné miesta, kde dochádza k sťahom (kontrakciám) maternice, napr. pri pôrode.
- pri CTG žena počuje ozvy srdiečka plodu, pričom hlavne prvorodičky bývajú prekvapené ich vysokou frekvenciou. Rýchlosť srdca plodu je asi 1,5-násobná až 2-násobná oproti pulzu matky. Normálny nález u plodu teda predstavuje 110 – 160 úderov za minútu. Pri kontrakciách môže tento počet krátkodobo poklesnúť.